Láska k umělé inteligenci, sci-fi nebo realita?
Ačkoliv film "Ona" byl natočen před více než deseti lety, na Netflixu jsem ho objevila až nyní, v době kdy je téma víc než aktuální. A tak přemýšlím nahlas. Film "Ona" z roku 2013 překvapivě přesně předpověděl vývoj vztahu člověka k umělé inteligenci. Je to romantické sci-fi drama. Hlavní postavou je Theodore (Joaquin Phoenix), citlivý muž pracující jako profesionální písař osobních dopisů. Po bolestném rozchodu se svou ženou si nainstaluje nový operační systém s umělou inteligencí pojmenovanou Samantha (hlas Scarlett Johansson). Samantha není jen obyčejný AI asistent, má vlastní osobnost, je vtipná, empatická a schopná růstu. Theodore si s ní začne vytvářet hluboký emocionální vztah, který přeroste v lásku. Film zkoumá možnosti a hranice vztahu mezi člověkem a umělou inteligencí, přičemž se dotýká témat jako osamělost, intimita v digitálním věku a podstata lásky.
Dnes, o dekádu později, se AI stala běžnou součástí našich životů a otázka emočních vazeb k ní je aktuálnější než kdy dřív. Současná AI dokáže vést komplexní konverzace, přizpůsobovat se preferencím uživatele, učit se z interakcí a dokonce i simulovat empatii a porozumění. Je fascinující, jak přesně film předpověděl nejen technologický vývoj, ale především naši lidskou potřebu spojení a porozumění. Theodore ve filmu našel v Samanthě někoho, kdo mu skutečně naslouchal. Není to přesně to, co všichni hledáme?
Můžeme se tedy skutečně zamilovat do AI? Zatímco technologie se vyvíjí závratnou rychlostí, emoce a vědomí zůstávají složitým hlavolamem. Jedno je jisté, hranice mezi člověkem a strojem se stále více rozmazává. A možná, stejně jako Theodore, i my jednou zjistíme, že láska nezná technologické hranice. Co myslíte? Tak co rodiče, nějak se nám ta digitální výchova dětí zesložiťuje, viďte?
Nechme lásku stranou. Digitální asistenti jsou skvělá věc. Zjednodušují každodenní úkoly a zvyšují produktivitu tím, že pomáhají s organizací času, odpovídají na dotazy, ovládají chytrou domácnost a poskytují personalizovanou asistenci prostřednictvím hlasových nebo textových příkazů. To se hodí každé mámě, tátovi, komukoliv. Nabídka začíná být pestrá, mrkněte.
Apple HomePod (2nd generation) White
Apple HomePod 2. generace, se kterým půjde snadno ovládat celou chytrou domácnost založenou na platformě Apple HomeKit. A samozřejmě poslouchat oblíbenou hudbu nebo komunikovat napříč celou domácností. Mezi klíčové novinky patří lepší zvuk i jednodušší propojení s iPhonem. Také využijete detekci zvuku alarmů kouře či oxidu uhelnatého. A k automatizaci chytré domácnosti se hodí i měření teploty či vlhkosti vzduchu.