Jak mohou digitální technologie pomoci zvládat vztek u dětí
Vztek u dětí je běžnou součástí vývoje, ano, tímhle tvrzením se uklidňuji každý den. Ačkoliv nezastávám direktivní praktiky výchovy ve stylu "škoda každé rány, která padne vedle", v ten moment, kdy se má krásná holčička promění v drama queen bych ji nejraději odklidila do nějaké odhlučněné místnosti. Samozřejmě si dělám legraci a jako každá moudrá máma vím, že i děti se musí naučit porozumět svým emocím a kontrolovat své emoční projevy. A i v tomhle mohou malinko pomoci moderní technologie.
Vyzkoušela jsem aplikaci pro dechová cvičení Mindllama. V čem může být užitečná? Aplikace pomocí animovaných postaviček (konkrétně lamy) učí děti správně dýchat a uklidnit se. V jiných aplikacích může dítě například sledovat, jak se nafukuje a vyfukuje balónek a synchronizovat s ním své dýchání. Aplikace Mindllama nabízí také mnoho relaxačních audio nahrávek například simulaci deště, můžete si ji navíc sami doplnit o další zvukové efekty jako je hudba, zvuk větru, cinkání zvonečků, štěbetání ptáčků apod. Co vám budu povídat, pro dvouleťáka to moc není, ale uklidníte se u toho alespoň vy. Se starším dítkem můžete společně tvořit relaxační melodii, ptát se, co se mu líbí, jaké zvuky ho uklidňují.
Pouštěli jste/pouštíte vašemu dítku bílý šum? Mnoho maminek a tatínků ho spouští při uspávání dítěte, ale stejně dobře poslouží i ve chvíli, kdy chceme dítko uklidnit a přimět ho k relaxaci.
Další praktickou pomůckou jsou digitální časovače nebo hodiny. Ty pomáhají zejména při přechodech mezi aktivitami, které často spouští záchvaty vzteku. Vizuální odpočet času dává dětem pocit kontroly a předvídatelnosti. Na to vám postačí klasická minutka na telefonu. Doporučuji využívat i pro děti, které ještě neznají hodiny. Pomocí minutky se učí fixovat představu o čase.
Pro starší děti jsou užitečné emoční deníky v digitální podobě. Mohou si v nich zaznamenávat své nálady pomocí emotikonů, identifikovat spouštěče vzteku a sledovat, jak se jim daří emoce zvládat. Pro záznam emočního stavu lze využít mnoho aplikací, jako například Moodnotes, nevýhodou je, že jsou povětšinou placené.
Nesmíme zapomenout ani na aplikaci Nepanikař, která je určena pro větší děti a dospělé, které se ocitnou v krizových situacích jako je deprese, úzkost, ale i vážnějších stavech. V aplikaci Nepanikař můžete také zaznamenávat svou náladu, psát deník apod., navíc je zcela zdarma.
Je důležité pamatovat na to, že technologie by měly být pouze doplňkem, ne hlavním řešením. Stanovte jasná pravidla pro jejich používání a kombinujte je s klasickými metodami zvládání vzteku. Vždy by mělo jít o společnou aktivitu rodiče a dítěte, hlavně v případě malých dětí. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete technologie používat preventivně - tedy v klidových chvílích učit dítě techniky zvládání vzteku. V akutní fázi vzteku může být efektivnější klasické zklidnění objetím nebo změnou prostředí.